Skip Navigation

Our Twitter Feed

2014 Elections Results

The results of the 2014 faculty elections are in!  Congratulations to all those elected, and many thanks to everyone who volunteered to run for all offices and all of the voters who took time to cast ballots.

Voter Turnout

Valid ballots were issued via email to 3799 voting-eligible members of the faculty.  2094 voters cast ballots, for a turnout rate of 55.1%, the best rate since our record-keeping on turnout percentages began in 1997.

Full voter turnout results by voter division and some comparative data for prior years are provided below the election results.

Elections Results

The elections results below list the candidates in order from most to least votes received.

Those listed as elected will take office July 1, 2014 for a three-year term ending June 30, 2017. There is an expectation that you will attend all meetings of the body to which you have been elected unless prevented for good cause. There is no procedure for designating a substitute for less than one semester. There is also no procedure for voting by proxy or in absentia. If you plan to resign from the University, retire, or go on leave for one semester or longer, please inform the Office of Faculty Governance.

Alternates were not elected, but may be called upon to serve in the future should a temporary or permanent vacancy arise on the committee for which you were a candidate.  In those cases, the Secretary of the Faculty fills the vacancy by appointing the first alternate in the most recent election for that position.

2014 Faculty Elections Results

Chair of the Faculty (Vote for 1)
Cairns, BruceElected
Perrin, AndrewAlternate
Chancellor's Advisory Committee (Vote for 3)
McNeil, LaurieElected
Brewster, WendyElected
Myers, RichardElected
Parsons, EileenAlternate
Committee on Appointments, Promotions, and Tenure: Arts and Sciences (Vote for 1)
Mumby, DennisElected
Nelson, AlanAlternate
Cable, JayeAlternate
Committee on Appointments, Promotions, and Tenure: Professional Schools other than Medicine (Vote for 1)
Muller, EricElected
Lang, MarkAlternate
Committee on Appointments, Promotions, and Tenure: School of Medicine (Vote for 2)
Farber, RosannElected
Thorp, JohnElected
Buchman, CraigAlternate
Educational Policy Committee (Vote for 3)
Raphael-Grimm, TheresaElected
Coble, JenniferElected
Vassiliadis, KimberleyElected
Avilez, GershunAlternate
Caren, NealAlternate
Faculty Assembly Delegation (Vote for 1)
Boxill, JanElected
Porto, JamesAlternate
Lundberg, ChristianAlternate
Faculty Athletics Committee (Vote for 3)
Foster, BeverlyElected
Stephens, JohnElected
Cohen, MarcElected
Weiler, JonathanAlternate
Akos, PatrickAlternate
Faculty Executive Committee (Vote for 4)
Parise, LeslieElected
Pruvost, ValerieElected
Weight, ErianneElected
McMillan, TimothyElected
Persky, AdamAlternate
Copenhaver, GregoryAlternate
Gilligan, PeterAlternate
Faculty Grievance Committee: Assistant Professors (Vote for 1)
Abel, KristinaElected
Vigil, ArianaAlternate
Faculty Grievance Committee: Associate Professors (Vote for 1)
Beeber, AnnaElected
Willis, MonteAlternate
Faculty Grievance Committee: Professors (Vote for 1)
Thornburg, ThomasElected
Rich, PrestonAlternate
Faculty Hearings Committee (Vote for 5)
Ammerman, AliceElected
Caldwell, KiaElected
Kelley, ThomasElected
Rives, JamesElected
Wissick, BrentElected
Crowell, MichaelAlternate
Financial Exigency and Program Change Committee: Division of Academic Affairs (Vote for 2)
Benninger, LarryElected
Gordon, PeterElected
Financial Exigency and Program Change Committee: Division of Health Affairs (Vote for 2)
Otey, CarolElected
Halpern, CarolynElected
Kosorok, MichaelAlternate
Honorary Degrees and Special Awards Committee (Vote for 2)
Estroff, SueElected
Matson, StevenElected
Godley, PaulAlternate
Boger, JackAlternate
Administrative Board of the Library Representative: Humanities and Fine Arts (Vote for 1)
Langbauer, LaurieElected
Bettin, JadeAlternate
Administrative Board of the Library Representative: Natural Sciences and Mathematics (Vote for 1)
Copenhaver, GregoryElected
Padua, DarinAlternate
Mayer-Patel, KetanAlternate
Administrative Board of the Library Representative: Social Sciences (Vote for 1)
Brundage, FitzElected
Faculty Council: Division 1 (Arts and Sciences, Fine Arts)
Tenured (Vote for 1)
Levine, CaryElected
Chambers, JanetAlternate
Faculty Council: Division 1 (Arts and Sciences, Fine Arts) Non-Tenured (Vote for 1)
Kris, MichaelElected
Adamson, JudithAlternate
Faculty Council: Division 3 (Arts and Sciences, Natural Sciences and Mathematics) Tenured (Vote for 3)
Giovanello, KellyElected
You, WeiElected
Hannig, JanElected
Engel, JonathanAlternate
Champagne, ArthurAlternate
Lu, JianpingAlternate
Faculty Council: Division 3 (Arts and Sciences, Natural Sciences and Mathematics) Non-Tenured (Vote for 2)
Willet, ChristopherElected
Salyer, SherryElected
Hogan, BrianAlternate
Faculty Council: Division 5 (University Libraries) At-large (Vote for 1)
Metz, Winifred FordhamElected
Blythe, JohnAlternate
Chenault, LibbyAlternate
Faculty Council: Division 6 (School of Information and Library Science) At-large (Vote for 1)
Sturm, BrianElected
Hughes-Hassell, SandraAlternate
Rajaskar, ArcotAlternate
Faculty Council: Division 9 (School of Journalism and Mass Communication) Non-Tenured (Vote for 1)
Jones, PaulElected
Faculty Council: Division 10 (School of Law) Tenured (Vote for 1)
Birckhead, TamarElected
Hornstein, DonaldAlternate
Faculty Council: Division 12 (School of Government) Tenured (Vote for 1)
Welty, JeffreyElected
Moore, JillAlternate
Faculty Council: Division 12 (School of Government) Non-Tenured (Vote for 1)
McLaughlin, ChristopherElected
Upshaw, VaughnAlternate
Faculty Council: Division 13 (School of Medicine) Tenured (Vote for 1)
Drake, AmeliaElected
Spagnoli, AnnaAlternate
Elbogen, EricAlternate
Menard, KateAlternate
Faculty Council: Division 13 (School of Medicine) Non-Tenured (Vote for 5)
Koonce, ThomasElected
Hobbs, MarciaElected
Halladay, JacquelineElected
Berman, JeffreyElected
Kim, LawrenceElected
Lee, YuehAlternate
Faculty Council: Division 15 (School of Nursing) Non-Tenured (Vote for 1)
Williams, MeganElected
Foster, BeverlyAlternate
Faculty Council: Division 16 (School of Pharmacy) Tenured (Vote for 1)
Ives, TimothyElected
Faculty Council: Division 17 (School of Public Health) Tenured (Vote for 1)
Fry, RebeccaElected
Linnan, LauraAlternate
Reiter, KristinAlternate
Faculty Council: Division 17 (School of Public Health) Non-Tenured (Vote for 1)
Moracco, BethElected
Loehr, LauraAlternate
Ramaswamy, RohitAlternate

Voter Turnout and Turnout by Division

Voting DivisionSchool/DivisionEligible VotersVotes RecordedPercent Turnout
1Arts & Sciences: Fine Arts805771%
2Arts & Sciences: Humanities26816762%
3Arts & Sciences: Natural Sciences & Mathematics37220054%
4Arts & Sciences: Social Sciences28716457%
5Libraries1216957%
6School of Information & Library Science341853%
7School of Businesss1168170%
8School of Education583866%
9School of Journalism & Mass Communications533057%
10Law School624776%
11School of Social Work772938%
12School of Government543565%
13School of Medicine167289554%
14School of Dentistry1033938%
15School of Nursing1015554%
16School of Pharmacy1064542%
17School of Public Health23512553%
TOTALS3799209455.1%
18Retired Faculty55418834%

Historical Voter Turnout

Year# Eligible# Voted% Turnout
20143799209455.1%
20133665160543.8%
20123635150841.5%
20113539132037%
2010346883324%
2009354592526%
2008342880023%
2007281439514%
2006306267622%
2005299768323%
2004289568324%
200372725%
2000265895736%
199936%
199787437%