Skip Navigation

Our Twitter Feed

2011 Elections Results

The results of the 2011 faculty elections are in!  Congratulations to all those elected, and many thanks to everyone who volunteered to run for all offices and all of the voters who took time to cast ballots.

Voter Turnout

Valid ballots were issued to 3539 voting-eligible members of the faculty.  1320 voters cast ballots, for a turnout rate of 37.3%, best since 1997.

In this first-ever election for the new retired faculty seats on the Faculty Council, valid ballots were issued to 402 eligible voters, with 138 casting ballots (turnout rate of 34.3%).

Full voter turnout results by voter division and some comparative data for prior years are provided below the election results.

Election Results

The results of each race appear below with candidates listed in descending order by the number of votes received.

Winners were elected and will take office July 1, 2011 for a three-year term ending June 30, 2014. There is an expectation that you will attend all meetings of the body to which you have been elected unless prevented for good cause. There is no procedure for designating a substitute for less than one semester. There is also no procedure for voting by proxy or in absentia. If you plan to resign from the University, retire, or go on leave for one semester or longer, please inform the Office of Faculty Governance.

Alternates were not elected, but may be called upon to serve in the future should a temporary or permanent vacancy arise on the committee for which you were a candidate.  In those cases, the Secretary of the Faculty fills the vacancy by appointing the first alternate in the most recent election for that position.

Chair of the Faculty
Boxill, Jan WINNER
Steponaitis, Vin
Chancellor’s Advisory Committee
Brewster, Wendy WINNER
Broome, Lissa WINNER
Smokowski, Paul WINNER
Renner, Joy ALTERNATE 1
Smith, Natasha ALTERNATE 2
Committee on Appointments, Promotion and Tenure (Arts and Sciences)
Panter, Abigail WINNER
Versenyi, Adam ALTERNATE 1
Nelson, Alan ALTERNATE 2
Committee on Appointments, Promotion and Tenure (School of Medicine)
Farber, Rosann WINNER
Thorp, John WINNER
Brennwald, Patrick ALTERNATE 1
Mill, Michael ALTERNATE 2
Committee on Appointments, Promotion and Tenure (Other Professional Schools)
Kjervik, Diane WINNER
Muller, Eric ALTERNATE 1
Rosamond, Wayne ALTERNATE 2
Educational Policy Committee
Coble, Jennifer WINNER
Biddle, Andrea WINNER
Raphael-Grimm, Theresa WINNER
Benninger, Larry ALTERNATE 1
Pittman, A. Wayne ALTERNATE 2
Faculty Assembly Delegation
Kramer, Lloyd WINNER
Houston, Norma ALTERNATE 1
Leonard, Stephen ALTERNATE 2
Faculty Athletics Committee
Osborne, Barbara WINNER
Foster, Beverly WINNER
Stephens, John WINNER
Armitage, Christopher ALTERNATE 1
Gilland, Wendell ALTERNATE 2
Faculty Executive Committee
Parise, Leslie WINNER
Bachenheimer, Steven WINNER
McMillan, Timothy WINNER
Copenhaver, Gregory WINNER
Lastra, Anselmo ALTERNATE 1
Swindler, Luke ALTERNATE 2
Faculty Hearings Committee
Perreira, Krista WINNER
Stewart, Kevin WINNER
Duronio, Robert ALTERNATE 1
Warshauer, David ALTERNATE 2
Honorary Degrees and Special Awards Committee
Estroff, Sue WINNER
Orringer, Eugene WINNER
Harris, Kathleen ALTERNATE 1
Thornburg, Ryan ALTERNATE 2
Faculty Grievance Committee (Assistant Professors)
Beeber, Anna WINNER
McLaughlin, Christopher ALTERNATE 1
Cuddeback, Gary ALTERNATE 2
Faculty Grievance Committee (Associate Professors)
Wolfe, Jessica WINNER
Kutcher, Mark ALTERNATE 1
Jarstfer, Michael ALTERNATE 2
Faculty Grievance Committee (Professors)
Belger, Aysenil WINNER
Egan, Thomas ALTERNATE 1
Phillips, Ceib ALTERNATE 2
Financial Exigency and Program on Change Committee (Academic Affairs)
Moran, Barbara WINNER
Akin, John WINNER
Engel, Jonathan ALTERNATE 1
Searing, Donald ALTERNATE 2
Financial Exigency and Program on Change Committee (Health Affairs)
Otey, Carol WINNER
Halpern, Carolyn WINNER
Swanstrom, Ronald ALTERNATE 1
Baldwin, Albert ALTERNATE 2
Faculty Council: Arts & Sciences, Fine Arts, Non-tenured
Janet Chambers WINNER
Cary Levine ALTERNATE 1
Faculty Council: Arts & Sciences, Fine Arts, Tenured
Beth Grabowski WINNER
Brent Wissick ALTERNATE 1
Anne MacNeil ALTERNATE 2
Faculty Council: Arts and Sciences, Natural Sciences and Mathematics, Non-tenured
Kelly Giovanello WINNER
Wei You WINNER
Jason Mihalik ALTERNATE 1
Charlie Wiss ALTERNATE 2
Faculty Council: Arts and Sciences, Natural Sciences and Mathematics, Tenured
Arthur Champagne WINNER
Christopher Jones WINNER
Jonathan Engel WINNER
Edgar Shields ALTERNATE 1
Joseph Cima ALTERNATE 2
Faculty Council: University Libraries, At-large
Libby Chenault WINNER
Zahra Kamerei ALTERNATE 1
Faculty Council: School of Information and Library Science, At-large
Cal Lee WINNER
Barbara Wildemuth ALTERNATE 1
Faculty Council: School of Journalism and Mass Communication, Non-tenured
Winston Cavin WINNER
Paul O’Connor ALTERNATE 1
Paul Jones ALTERNATE 2
Faculty Council: School of Medicine, Tenured
Cynthia Bulik WINNER
Anna Spagnoli WINNER
Culley Carson ALTERNATE 1
Larry Barnhill ALTERNATE 2
Robert Hamer ALTERNATE 3
Faculty Council: School of Medicine, Non-tenured
Sandra Kim WINNER
Thomas Miller WINNER
James Hill WINNER
Trevor Hackman ALTERNATE 1
Faculty Council: School of Nursing, Non-tenured
Eric Hodges WINNER
Coretta Jenerette ALTERNATE 1
John Carlson ALTERNATE 2
Faculty Council: School of Pharmacy, Tenured
Tim Ives WINNER
Faculty Council: School of Public Health, Non-tenured
Kristen Reiter WINNER
Rebecca Fry ALTERNATE 1
Faculty Council: Retired Faculty Seat
Jonathan Howes WINNER
Donald Boulton WINNER
John J.B. Anderson ALTERNATE 1
Elliot Cramer ALTERNATE 2
Administrative Board of the Library, Humanities
Laurie Langbauer WINNER
Robert Allen ALTERNATE 1
Administrative Board of the Library, Natural Sciences and Mathematics
Sue Goodman WINNER
Max Berkowitz ALTERNATE 1
Administrative Board of the Library, Social Sciences
Fitz Brundage WINNER
Layna Mosley ALTERNATE 1

 

Voter Turnout and Turnout by Division

Turnout Rate Number Who Voted Eligible to Vote Voting Division School
58.0% 47 81 1 Arts & Sciences Fine Arts
48.1% 127 264 2 Arts & Sciences Humanities
47.7% 176 369 3 Arts & Sciences Natural Sciences & Mathematics
47.3% 130 275 4 Arts & Sciences Social Sciences
47.5% 67 141 5 Libraries
58.6% 17 29 6 School of Information and Library Science
19.6% 22 112 7 School of Business
37.0% 20 54 8 School of Education
54.0% 27 50 9 School of Journalism and Mass Communications
50.0% 26 52 10 Law School
34.2% 27 79 11 School of Social Work
70.6% 36 51 12 School of Government
26.7% 386 1445 13 School of Medicine
30.2% 32 106 14 Dental School
57.0% 65 114 15 School of Nursing
28.3% 26 92 16 School of Pharmacy
39.6% 89 225 17 School of Public Health
37.3% 1320 3539 Total Voting Faculty
34.3% 138 402 Total Retired Faculty

 

Historical Voter Turnout

Year # Eligible # Voted % Turnout
2011 3539 1320 37%
2010 3468 833 24%
2009 3545 925 26%
2008 3428 800 23%
2007 2814 395 14%
2006 3062 676 22%
2005 2997 683 23%
2004 2895 683 24%
2003 727 25%
2000 2658 957 36%
1999 36%
1997 874 37%